Z Pelikanem na piątkę i z fotelem lidera

Lechia Tomaszów Mazowiecki wygrała z Pelikanem Łowicz 5:0 (2:0) w spotkaniu kończącym 25. kolejkę rozgrywek I grupy III ligi. Podopieczni trenera Bogdana Jóźwiaka dzięki tak wysokiej wygranej i potknięciu Widzewa zrównali się punktami i bilansem bramkowym z łodzianami, ale dzięki większej liczbie strzelonych bramek w całym sezonie zostali nowym liderem tabeli.

Lechia Tomaszów Mazowiecki – Pelikan Łowicz 5:0 (2:0)
Bramki: Patryk Walasek 26, Tomasz Płonka 36-karny, Dawid Kieplin 46, Kamil Szymczak 51, Jakub Rozwandowicz 57

Lechia: Mateusz Awdziewicz – Kamil Tlaga, Kamil Cyran, Patryk Walasek, Wiktor Żytek (81′ Piotr Kornacki) – Dawid Kieplin (74′ Kacper Przedbora), Łukasz Bocian, Kamil Szymczak, Jakub Rozwandowicz, Marcin Mirecki (63′ Kamil Lewiński) – Tomasz Płonka (62′ Patryk Olszewski).

Spotkanie od samego początku układało się po myśli gospodarzy. Lechia wraz z pierwszym gwizdkiem zamknęła osłabionych brakami kadrowymi rywali na ich połowie i co chwila stwarzał groźne akcje. W 11. minucie po wrzutce w pole karne z bliskiej odległości piłkę głową nad poprzeczką uderzył Tomasz Płonka. Chwilę później najlepszy snajper zielono-czerwonych w podobnej okazji dwukrotnie główkował obok bramki. W 25. minucie świetna akcja Marcina Mireckiego i zgranie na dwunasty metr. Tam futbolówki nie przejął Jakub Rozwandowicz, a na strzał zdecydował się Kamil Szymczak. Uderzenie pomocnika Lechii choć bardzo silne to w środek bramki i bez problemu obronił Gabriel Łodej. W końcu w 26. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Wiktora Żytka najwyżej w polu karnym wyskoczył Patryk Walasek i oddał uderzenie głową, a piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Lechiści poszli za ciosem. W 35. minucie krótko rozegrany rzut rożny. Żytek zagrał do Mireckiego, a ten się odwrócił i starał się dośrodkować. Piłkę ręką odbił Tomasz Dąbrowski i sędzia podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Tomasz Płonka. Zatem pierwsza część meczu zakończyła się dwubramkowym prowadzeniem gospodarzy.

Drugie czterdzieści pięć minut świetnie rozpoczęli tomaszowianie, a dokładnie Dawid Kieplin, który kilka sekund po wznowieniu gry po indywidualnym rajdzie i minięciu defensorów pokonał golkipera strzałem w długi róg bramki. Pięć minut później w polu karnym łowiczan świetnie odnalazł się Jakub Rozwandowicz, który podwyższył na 4:0. Zielono-czerwoni nie mieli zamiaru na tym poprzestać. W 57. minucie Kamil Szymczak starał się zagrać piłkę na drugie skrzydło, ale zaskoczył bramkarza i posłał piłkę ku zdziwieniu wszystkich prosto do siatki. Od tego momentu lechiści kontrolowali przebieg gry i nie pozwalali rywalom na zbyt wiele. Dzięki wygranej pięcioma bramkami Lechia została nowym liderem rozgrywek. Co prawda podopieczni trenera Bogdana Jóźwiaka zrównali się punktami z Widzewem, ale według przepisów o kolejności w tabeli w przypadku rozegrania tylko jednego meczu decyduje bilans bramkowy. Ten również jest identyczny (+26). W dalszej kolejności o wszystkim decyduje większa liczba strzelonych bramek w całym sezonie. Ta jest zdecydowanie korzystniejsza dla tomaszowian: 55 goli (Widzew: 46). Bezpośredni wynik spotkania liczy się tylko wtedy, kiedy rozegrany jest pomiędzy zainteresowanymi drużynami mecz i rewanż.