Trzeci rywal Świt Nowy Dwór Mazowiecki

Pokaż wszystko

Trzeci rywal Świt Nowy Dwór Mazowiecki

W niedzielę 21 sierpnia o godzinie 11:00 Lechia Tomaszów Mazowiecki w ramach 3.kolejki I grupy III ligi podejmie Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Będzie to bardzo ważne spotkanie, w którym zielono-czerwoni za wszelką cenę postarają się zrewanżować za wiosenną porażkę z poprzedniego sezonu poniesioną przez tomaszowian n własnym obiekcie.

Klub z Nowego Dworu Mazowieckiego powstał w 1933 roku, a dwa lata później przystąpił do oficjalnych rozgrywek piłkarskich. Przed wybuchem II wojny światowej Świt miał znakomitą jak na ten okres sytuację finansową, którą zawdzięczał ofiarności darczyńców, wpłatom ze składek członkowskich oraz wynajmu lokali i organizacji meczów towarzyskich. Świetny okres sportowy przerwała wojna, podczas której panował zakaz uprawiania wszelkiej działalności sportowej. Za złamanie zakazu groziła nawet kara śmierci. Tuż po wojnie w 1946 roku Świt został reaktywowany. Niestety klub ze względu na obowiązujący wtedy ustrój zmuszony był należeć do różnych zrzeszeń. Przez czterdzieści lat duma Nowego Dworu Mazowieckiego funkcjonowała w czterech stowarzyszeniach, kolejno: Gwardia, Start, Chemik i Międzyzakładowy Klub Sportowy. W 1989 roku Świt połączył się z klubem WKS Fala Kazuń i od tego momentu występuje pod nazwą MKS Świt. Trzy lata później nowodworzanie awansowali do III ligi, a po pięciu do II ligi. W niej występowali przez osiem sezonów. Największe sukcesy klub z województwa Mazowieckiego święcił w latach 2001-2002, kiedy doszedł do ćwierćfinału Pucharu Polski i wywalczył historyczny awans do Ekstraklasy. W niej Świt spędził zaledwie jeden sezon po którym spadł do ówczesnej II ligi. Od 2014 klub występował w III lidze łódzko-mazowieckiej.

W poprzednim sezonie Świt Nowy Dwór Mazowiecki do samego końca nie mógł być pewny utrzymania. Zielono-biali zajęli na zakończenie rozgrywek ósme miejsce w tabeli zagrożone spadkiem do IV ligi, ale dzięki wygranym meczom barażowym i uzyskaniu promocji do wyższej klasy rozgrywkowej przez Polonię Warszawa utrzymali się w gronie trzecioligowców. Ze Świtem nasza drużyna spotykała się do tej pory czterokrotnie. Lechia odniosła jedno zwycięstwo, poniosła dwie porażki, a jedno spotkanie zakończyło się podziałem punktów. W sumie w czterech spotkaniach padło sześć bramek, a bilans jest wyrównany i wynosi 3:3. W poprzednim sezonie tomaszowianie w pierwszym meczu rozegranym w Nowym Dworze Mazowieckim zielono-czerwoni wygrali 3:0 po bramkach: Pawła Magdonia, Krystiana Kolasy i Dawida Stańdo. W rewanżu rozegranym na wiosnę w Tomaszowie Mazowieckim Lechia przegrała 0:1.

Trenerem Świtu nadal jest doskonale znany w naszym regionie Przemysław Cecherz. Pod jego wodzą nowodworzanie obecny sezon rozpoczęli od wyjazdowej porażki z Widzewem Łódź 0:2 i wygranej na własnym boisku z Concordią Elbląg 2:0.

* Historia klubu na podstawie informacji zawartych na stronie mksswit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *