Fundacja Sportu Amatorskiego wybudowała boisko w Zakościelu

Pokaż wszystko

Fundacja Sportu Amatorskiego wybudowała boisko w Zakościelu

To już kolejna inwestycja Fundacji Sportu Amatorskiego w Centrum Chrześcijańskim w Zakościelu. W tej miejscowości powstało bowiem boisko ze sztuczną nawierzchnią trawiastą wysokiej klasy. Plac gry został otwarty na wakacje, aby młodzież i dzieci aktywniej mogły spędzić czas wolny. Ta sam Fundacja znacznie wcześniej wybudowała boisko Akademii Piłkarskiej Las Vegas.

Prace nad budową boiska trwały około dwóch tygodni. W tym czasie powstał plac gry o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Nawierzchnia spełnia największe normy i wykonana jest z innowacyjnych komponentów. Boisko zostało zasypane granulatem EPDM z pierwotnej produkcji co jest unikalnym rozwiązaniem w okolicy.

Sztuczna trawa na boiskach wypełniana jest głównie piaskiem i gumowym granulatem. Takie wypełnienie ma przypominać naturalną ziemię. Zarówno piasek, jak i gumowy granulat dbają o to, aby włókna sztucznej trawy były zawsze ustawione pionowo. Dzięki temu trawa nie ulega ugniataniu i deformacji, nie traci na wyglądzie i funkcjonalności.

Dotąd najpopularniejszym rozwiązaniem przy budowie boisk ze sztuczną trawą było użycie granulatu z SBR (kauczuku butadienowo-styrenowego) uzyskiwanego najczęściej z recyklingu opon. Jest to produkt stosunkowo tani, jednak ma liczne wady, m.in. nagrzewa się i ma charakterystyczny, intensywny, gryzący zapach starych opon. W ostatnim czasie mówi się także o jego szkodliwym wpływie na zdrowie użytkowników ze względu na wysoką zawartość różnych związków chemicznych.

Bezkonkurencyjnym wypełnieniem boisk sztucznych jest wspomniany wcześniej zasyp granulatem EPDM z pierwotnej produkcji. Ten granulat jest produkowany specjalnie pod to zastosowanie, nie jest to odpad, ma odpowiednie parametry środowiskowe, ma neutralną woń, zielony granulat EPDM nie nagrzewa się do tak wysokich temperatur jak czarny SBR, jest więc przyjemniejszy dla użytkowników, nie farbuje trawy, zatem nie psuje estetyki boiska, ma odpowiednie parametry do użytkowania – jest badany od początku do końca procesu produkcji, a następnie w systemie ze sztuczną trawą.

To trzecia inwestycja FSA na tym terenie. Wcześniej Fundacja wybudowała kort tenisowy pokryty tartanem oraz boisko naturalne z pełną instalacją nawadniającą.

Źródło: boiskaistadiony.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *